samiamv0720 samiamv0720
  • 01-10-2021
  • Physics
contestada

cindy threw a ball with Kinetic energy of 3.5 ana a velocity of 17 m/s. What is the mass of the ball?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-10-2021
  • K.E=3.5J
  • Velocity=17m/s
  • Mass be m

[tex]\\ \sf\Rrightarrow K.E=\dfrac{1}{2}mv^2[/tex]

[tex]\\ \sf\Rrightarrow 3.5=\dfrac{1}{2}m(17)^2[/tex]

[tex]\\ \sf\Rrightarrow 7=289m[/tex]

[tex]\\ \sf\Rrightarrow m=\dfrac{7}{289}[/tex]

[tex]\\ \sf\Rrightarrow m=0.024kg[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

Julie started solving the equation 3x=4+2(3−x). Which is a correct next step?
Jake could not find which of these paintings? the old red cow the young black cat the little red cat the old red cat
.Which sentence best states the thesis of this selection? A "We have heard a lot about carbohydrates in the news and on television lately, and not much of it h
2. Explain why prose must express complete ideas, while conversation doesn't. Use an example from Tyson's preface and interview to illustrate this difference.
Please I really need help
A casual stroll burns 180 calories per hour. How long will it take to stroll off the 504 calories contained in a​ hamburger?
HELP PLEASE THIS IS URGENT ASAP PLEASE PLEASE PLEASE
PLZ HELP I AM GIVING ALL MY POINTS and thanks, and 5 stars and brainliest
why Jewish people have been presecuted throughout history?*12 marks question* ​
this is a haploid cell with half the reproductive information from the parent