yaritzav2006 yaritzav2006
  • 02-09-2020
  • Chemistry
contestada

A liquid has a volume of 4mL and a mass of 24 grams. What is the density of the liquid? ​

Respuesta :

adlmybaby6
adlmybaby6 adlmybaby6
  • 02-09-2020

Answer:

the density is 6

Explanation:

mass divided by volume equals density

Answer Link

Otras preguntas

How do u do this problem: W/6+5/8=-1 3/8 I got this answer: -1 53/64
how can you tell the difference between additive comparison and multiplication comparison
briefly describe the five stages of the cell cycle
Why can't plants catch a cold?
Prove the identity: cos(3x) + cos(x) = 2cos(2x)cos(x) I'm almost done with my homework, just got stuck on this one.
How is the graph of y=-8x^2-2 diffrent from the graph of y=-8x^2
A packet is dropped from a stationary helicopter, hovering at a height 'h' from the ground level, reaches the ground in 12s. Calculate 1) value of 'h' "displac
There are 21 males in the algebra 1 class. If 75% is female, how many students are there in the class?
How do u do this problem: W/6+5/8=-1 3/8 I got this answer: -1 53/64
a bicyclist rides 1/5 mile in 1/65 hour. Write this rate as a unit rate