bella766
bella766
02-04-2020
Physics
contestada
how many moles are in 36g of oxygen?
Respuesta :
Suraiya39
Suraiya39
02-04-2020
Answer:
2 moles
Explanation:
2 moles becz
1 mole of oxygen = 16
.: 2 moles of oxygen = 36
:)
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 41+ )
Otras preguntas
Why did Pres. Truman believe that political change would come to the Soviet Union?A. The failures of the Soviet Nuclear programB. The Appeal of freedom and the
In a titration, 45.0 mL of KOH is neutralized by 75.0 mL of 0.30M HBr. How much KOH is in 1.0 liter of the KOH solution ?
A rocket is launched from the ground. The function h(t)= -4.9t^2 +180t models the height of a rocket launcher from the ground t seconds after it is launched.
A 3.7 kg object is lifted to a Hight of 3 meters what is the potential energy of this object
How do tussock moths obtain energy in cellular respiration?
What happened to Mohenjo-Daro and Harappa? (They're two ancient cities in ancient India)
A rocket is launched from the ground. The function h(t)= -4.9t^2 +180t models the height of a rocket launcher from the ground t seconds after it is launched.
The accompanying frequency table indicates the grades on the math midterm in Ms.Dennis' class. In which interval does the median of the date lie?
write the equation in function form then graph it 5x-2y=6 thx to the ppl who help
Zoey made 6 3/4 cups of fruit salad for a picnic. At the picnic, they ate 1/3 of the fruit salad. How much fruit salad did they eat?