Ryleebyrum Ryleebyrum
  • 01-06-2014
  • Physics
contestada

A 3.7 kg object is lifted to a Hight of 3 meters what is the potential energy of this object

Respuesta :

AL2006
AL2006 AL2006
  • 02-06-2014
Gravitational potential energy = (mass) x (gravity) x (height)

PE = (3.7) x (9.81) x (3)
= 108.89 kilogram-meters²/second
= 108.89 newton-meters
= 108.89 joules
Answer Link

Otras preguntas

The nurse practitioner is examining the lymphatic system of a healthy 3-year-old child. which
Three orders are placed at a pizza shop. two small pizzas, a liter of soda, and a salad cost $14; one small pizza, a liter of soda, and three salads cost $15; a
How can numbers be expressed ordered and compared
I need to know all 13 & 14
how many minutes does it take light from the sun to reach earth the distance from the sun to earth is 93 million mi the speed of light = 3.00x 10^8 m/s
If you needed to explain to your friend what the synapse is, what would you say?
(27p6)5/3 in simplify form. 6 and 5/3 are exponents.
What rights does an 18 year old have if still living at home?
Depolarization involves a neuron becoming?
A rectangular athletic field is twice as long as it is wide. if the perimeter of the athletic field is 192 ​yards, what are its​ dimensions