julieprz0621 julieprz0621
  • 03-09-2019
  • Chemistry
contestada

A sample of carbon -12 has a mass of 6.00 g. How many atoms of carbon -12 are in the sample ?

Respuesta :

marcelomedre marcelomedre
  • 10-09-2019

Answer:

3.02e23

Explanation:

carbon molecular weight = 12 g /mol

1 mol = 6.02e23 atoms

your sample, 6 g / 12 g/mol = 0.5 mol

0.5 x 6.02e23 =

Answer Link
PlayersZero PlayersZero
  • 18-12-2020

Answer:

In picture below :^)

Explanation:

Ver imagen PlayersZero
Answer Link

Otras preguntas

One mole of an unknown compound has 36.04g of carbon and 6.04g of hydrogen. What is the compound's empirical formula?
A sitting bill is a bill that is inactive in Congress at the moment. True False
What is the pattern for the table and what is the slope ? Please answer !!
Evaluate the expression. (9 + 5)(3 + 2)0 A) 0 B) 1 C) 14 D) 15
i have no idea how to do this. Could i get some help? Thank you in advance.
Which construction is illustrated below? Picture attached.
How many 3/8 pound burgers can be made from 3 pounds of ground turkey
Please answer correctly!!
m=5kg and a=7m/s whats force
Which of the following points lies on the graph of the function y=3^x a. (1, 0) c. (3, 1) b. (2, 9) d. (0, 3)