lucasreichenbach lucasreichenbach
  • 02-01-2019
  • Chemistry
contestada

One mole of an unknown compound has 36.04g of carbon and 6.04g of hydrogen. What is the compound's empirical formula?

Respuesta :

Dejanras
Dejanras Dejanras
  • 12-01-2019

The answer is: the compound's empirical formula is CH₂.

m(C) = 36.04 g; mass of carbon.

M(C) = 12.01 g/mol; molar mass of carbon.

n(C) = m(C) ÷ M(C).

n(C) = 36.04 g ÷ 12.01 g/mol.

n(C) = 3 mol; amount of carbon.

m(H) = 6.04 g; mass of hydrogen.

n(H) = 6.04 g ÷ 1.007 g/mol.

n(H) = 6 mol; amount of hydrogen.

n(C) : n(H) = 3 mol : 6 mol.

n(C) : n(H) = 1 mol : 2 mol.

Answer Link

Otras preguntas

Explain Hertzspeung-Russell diagram relationship to stars life cycles
Please help me, and please no ABSURD answers!
Find the angle measures given the figure is a rhombus.
Use the drop-down menu to select the answer that completes each sentence. EMRs and CPRs are abbreviated alternate terms for___ . An institution with a lot of pa
May I know how to balance this
what is the most effective type of research question?
Paul is a year older than his wife and they have two children who are also one year apart. Paul notices that on his birthday in 2011, the product of his age and
A ball has a diameter of 7 inches. What is the volume
lock of mass m2 is attached to a spring of force constant k and m1 . m2. If the system is released from rest, and the spring is initially not stretched or com-
determining the probability of events. please help :)​