Rostem12 Rostem12
  • 04-05-2018
  • Chemistry
contestada

What is the percent of MgSO4 in magnesium sulfate heptahydrate?

48.83 %
51.17 %
95.43 %
86.98 %

Respuesta :

PBCHEM
PBCHEM PBCHEM
  • 10-05-2018
Molecular weight of MgSO4.7H2O is = 246.47 g
Molecular weight of MgSO4 is = 120.36 g

Hence, per cent of MgSO4 present in MgSO4.7H2O is,
=[tex] \frac{\text{Molecular weight of MgSO4}}{\text{Molecular weight of MgSO4.7H2O}} [/tex] X 100
= [tex] \frac{120.36}{246.47} [/tex] X 100
= 48.83 %
Answer Link
graceeenguyennn
graceeenguyennn graceeenguyennn
  • 20-05-2021

Answer:

48.83

Explanation:

on edge

Answer Link

Otras preguntas

17) Which object would likely have the greatest velocity a. a bouncy ball b. a bowling call a go-kart d. a school bus
Can ya'll help me? I have tried to do it but I keep getting it wrong :(
on whether the use of technology helps with your education in school.
Compare and contrast the skills required for double Dutch and skateboarding.
A={ 0,1,3,5,6}; B={1,2,3,7} draw the venn diagram of AUB Writ​
x - 3y = 4 2x - 5y = 8 solve by substitution
a The diameter of a semicircle is 6 yards. What is the semicircle's perimeter? d=6 yd Use 3.14 for a.
per Write your answer as a fraction or as a whole or mixed num 1 6 km 13 1 km 1 13 6 km 13 6 1 18 km 13
Why did the U.S. and other nations impose economic sanctions on South Africa?
Why do you think that people across the region practice many of the same customs?​