spearstrinity5p2d2f2 spearstrinity5p2d2f2
  • 04-05-2018
  • Physics
contestada

A force of 80 N is exerted on an object on a frictionless surface for a distance of 4 meters. If the object has a mass of 10 kg, calculate its velocity. v =
64 m/s
16 m/s
8 m/s
4 m/s

Respuesta :

MiNk2019314
MiNk2019314 MiNk2019314
  • 04-05-2018
There are two ways to find energy. Energy=F*d=mv^2. We can use this relationship to find v:
[tex]Fd=0.5mv^{2} \\ 80*4=0.5*10v^{2} \\ 64=v^{2} \\ v=8 m/s[/tex]
Answer Link

Otras preguntas

Solve the equation x+5+x+x+ x+x+x+5= xx6xx( this is only addition not multiplication) Use 0-9 only once figure out the x
Solve the equation x+5+x+x+ x+x+x+5= xx6xx( this is only addition not multiplication) Use 0-9 only once figure out the x
how do you think you can use the calorimeter to compare the specific heat capacities of a substance?
what were the causes and effects of the pueblo rovolt?
PLEASE HELP I GIVE THANKS
Which of these is a force A) earthquake B) atmosphere
A total of 584 tickets were sold for the school play. They were either adult tickets or student tickets The number of student tickets sold was three times the
function form 5x-7y=14
metallic bonding is possible because the electrons
what are some facts about angiosperms