cortesjennifer3 cortesjennifer3
  • 04-05-2018
  • Chemistry
contestada

We have an object with a density of 620 g/ cm3 and a volume of 75 cm3. What is the mass of this object?

Respuesta :

mkryukova19 mkryukova19
  • 07-05-2018
m=D*V
D=620 g/cm³
V=75 cm³

m= 620 g/cm³ * 75 cm³=46500 g
m=46500g
Answer Link

Otras preguntas

DUE IN 30MIN Pyramid The height of the pyramid is 481 feet. If the lateral side is 652 feet, what is the TOTAL length of the bottom of the pyramid face?
Mapoela walks 2km in 30minutes.at that rate how far coul she walk in 1hour 30minutes
Connect In “Occupy LSX . . . ,” it’s mentioned that some of the protesters wore Guy Fawkes masks. What were the masks a reference to?
what is the value of m<1 to be if <1 and <2 are complentary angles and m<2 = 85
what words get you interested in a essay
The radius of the wheel on a truck is 18 inches. If the wheel is revolving at 274 revolutions per minute, what is the linear speed of the truck, in miles per ho
The scale on a blueprint of a home is 1 in : 4 ft. The actual length of the family room is 26 feet. What is the blueprint length?
if ratio x and y form a proportion and ratio y and z form a proportion, do ratio x and ratio x form a proportion?
Can 10 9 8 lengths form a triangle
An alien from another planet landed on earth. He is fascinated by cars and is determined to figure out how they work. He decides to disassemble one of them, and