Nicole16111 Nicole16111
  • 03-05-2018
  • Chemistry
contestada

calculate the mass of potassium sulfate needed to produce 115ml of a 1.34M solution
(molarity problem)

Respuesta :

lironica
lironica lironica
  • 03-05-2018
potassium sulphate = K2SO4

molecular weight = 40*2 +32 +4*16 = 176

Molarity = moles of solute / volume in L
1.34 = x/176 *1000/ 115

x = 1.34*176*115/1000

x=27.1216g
Answer Link

Otras preguntas

What is 7/8 in a decimal
Which is bigger: 0.3 or 1/3
What's the common factors of 24 and 60
Number pattern 1,1,2,6,24,120
The rhythmic patterns of Indian music are called A. pungis. B. talas. C. veenas. D. tablas.
What does it mean to write a word problem for anExpression tHat is three times as great as (15+7) Then write the expression
how did the French and Indian war draw the colonist closer together but increase friction with Britain
Which best states a theme of "The Lottery"? a. Lotteries are needed to ensure a good harvest. b. Traditions help people remain civilized. c. People are frien
Southern colonies were founded mostly for cultural reasons. social reasons. economic reasons. religious reasons.
Which of the following is not presented as a key component to understanding a memoir? a. supporting details b. theme c. key ideas d. setting