hhhhhhhhhhhhhhh3614 hhhhhhhhhhhhhhh3614
  • 03-05-2018
  • Physics
contestada

An ac generator with peak voltage 100 volts is placed across a 10-? resistor. What is the average power dissipated?

Respuesta :

IsrarAwan
IsrarAwan IsrarAwan
  • 13-05-2018
The correct answer is: Average Power  = 500 W

Explanation:
Root-mean square voltage = Vrms = Vpeak /√2 = 100 / √2 volts
Resistance = R = 10 Ω
Average power = Pavg = (Vrms)^2 / R = (100 * 100) / (2 * 10) = 500 W
Answer Link

Otras preguntas

a teacher gets a bag of lollipops for her class. She buys a large bag of 84 lollipop. If she wants each child to have 3 lollipops how many students must be in h
the table shows the results of rolling a die several times. To the nearest percent, what is the experimental probability of rolling a 6?
How has democracy impacted Central America?I need this answer quickly. A. increased dependence on Spain B. increased economic prosperity and stability C. increa
2 Examples of impact of study in South America
Solve the system using inverse matrices. 5x-2y = 30 x+6y=-26
elena y yo ir al partido de futbol
The probability distribution for a random variable x is given in the table. X -10 -5 0 5 10 15 20 Probability ,20 15.05 .1 25 .1 .15 Find the probability that -
5. x = 5,- ²/3, √2 help pls​
are exorcisms real and if so does that mean demons are real ???
Which polynomial represents the difference in the heights of the baseballs t seconds after they are thrown?