Calebkenyon5706 Calebkenyon5706
  • 03-05-2018
  • Chemistry
contestada

Given the equation, c2h4(g + 3o2(g ? 2co2(g + 2h2o(l +1411 kj, how much heat is released when 8.00 g of o2 react?

Respuesta :

Dejanras
Dejanras Dejanras
  • 12-05-2018
Answer is: 117.58 kJ of heat is released when oxygen react.
Chemical reaction: C₂H₄ + 3O₂ → 2CO₂ + 2H₂O; ΔH = +1411 kJ.
m(O₂) = 8.00 g.
n(O₂) = m(O₂) ÷ M(O₂).
n(O₂) = 8 g ÷ 32 g/mol.
n(O₂) = 0.25 mol.
Make proportion: 3mol(O₂) : 1411 kJ = 0.25 mol : Q.
Q = 1411 kJ · 0.25 mol ÷ 3 mol.
Q = 117.58 kJ.
Answer Link

Otras preguntas

In any kind of formal writing, the writer should be sure to use a formal____, or attitude, toward the subject.
Our sun has a low absolute magnitude compared to many other stars but appears very bright to us because of its relative closeness to Earth exetremly large size
Kyle is saving his money to buy a computer for $300. He has already saved $75 and plans to save an additional $22.50 each day. Write an equation for the number
I need help please ..
through (2, 2), y-intercept 10 a. y = x + 10 c. y = -4x + 10 b. y = 4x + 10 d. y = x - 40
This is a picture of an aluminum boat. Will this boat float? CLAIM: EVIDENCE: REASONING:
Why is the battle of new Orleans important to louisiana and united states history
they (mixed gender) is ils right?
¿LL o Y? bote__a Rewrite the word above using correct spelling
The figure of speech that gives objects and animals human characteristics is called?