haiderbetti haiderbetti
  • 03-05-2018
  • Physics
contestada

Calculate the weight ofa 58 kg astronaut on the moon where g=1.6 m/s2

Respuesta :

AL2006
AL2006 AL2006
  • 03-05-2018
weight = (mass) x (gravity)

On the moon, gravity = 1.6 m/s² .

The astronaut, with his mass of 58 kg, weighs

(58 kg) x (1.6 m/s²) = 92.8 newtons (about 21.1 pounds)


On the Earth, gravity = 9.8 m/s² .

The astronaut, with his mass of 58 kg, weighs

(58 kg) x (9.8 m/s²) = 568.4 newtons (about 127.9 pounds)
Answer Link

Otras preguntas

54,x,61 missing nummber
How much would $500 invested at 6% interest compounded monthly be worth after 5 years? round your answer to the nearest cent.
What was a major contribution of the Byzantine Empire? 1. adoption of democratic ideas from Russia 2. spread of humanism and secularism across Europe 3. reu
Helppppppppppppppppp
Think about the central ideas in "Hygiene, Illness, and Medicine." Write three to four sentences that summarize the chapter.
If a patient is on a “blood thinner”, what might you do differently, during and after the blood draw
Solve for p. p^2+22p–23=0
Escoge la palabra que completa la oración siguiente. (Our) sopa es buena. Question 4 options: Nosotras Nuestra Nuestros Escoge la frase que tiene errores con po
how would the yellow wallpaper be different if it were told in another character's perspective
Hey, math help? I'd appreciate it. :) ( 30 pts )