jithajedip4yyed jithajedip4yyed
  • 02-05-2018
  • Physics
contestada

What's the momentum (in kg-m/s) of a cannonball with a mass of 21 moving with a velocity of 25 m/s?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-05-2018
P=mv
P=21*25=525 kg*m/s
Answer Link

Otras preguntas

find the perimeter of the trapezoid below. a. 19 inches b. 10 inches c. 20 inches d. 24 inches
Which of the following transfers heat by electromagnetic waves? a. radiation b. conduction c. convection d. temperature
A theory was not originally a hypothesis. true or false?
Find the first fourth and eighth terms of A(n)=-2•5^n-1
O que significa clima?
Who create and developed castlevania?
What term refers to a system in which one branch of government is prevented from seizing too much power?
What is the outermost layer of the sun? photosphere corona core radiative zone chromosphere convective zone
what percent of 30,000 equals 22,500
Poem about how ones lifestyle can affect the circulatory and respiratory system