dabmcnugget6976 dabmcnugget6976
  • 02-05-2018
  • Physics
contestada

Where must an object be placed to form an image 30.0 cm from a diverging lens with a focal length of 43.0 cm?

Respuesta :

jushmk
jushmk jushmk
  • 12-05-2018
Using lens equation;

1/o + 1/i = 1/f; where o = Object distance, i = image distance (normally negative), f = focal length (normally negative)

Substituting;

1/o + 1/-30 = 1/-43 => 1/o = -1/43 + 1/30 = 0.01 => o = 1/0.01 = 99.23 cm

Therefore, the object should be place 99.23 cm from the lens.
Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP MEEEEEE I WILL GIVE YOU POINTS
How does chapter 12 of to kill a mocking bird support the theme “coming of age”
why is the electron configuration for sulfur [ne] 3s² 3pâ´
Adapt the speech you delivered in Lesson 2 to an audience of professionals, teachers, and parents. The audience expects a more formal delivery. Your listeners a
To those who know the book "Only Ashes Remain" What part of the story is considered the rising action?
Please hurry. Thank you
what happened in Greensboro, North Carolina on February 1, 1960
Answer #2 for me , all you have to do is graph the function which is y = 1/2 x - 5 and i completed the table .​
How many syllables does brick have
is Buddhism polyisthetic or monoisthetic?