516792cs 516792cs
  • 01-05-2018
  • Chemistry
contestada

The potential energy of a 25 kg bicycle resting at the top of a 3 m high hill is _______________.

Respuesta :

ferrelmaria03 ferrelmaria03
  • 01-05-2018
The potential energy: 
E p = m · g · h
m = 25 kg,  g = 9.81 m/s²,  h = 3 m
 E p = 25 kg · 9.81 m/s² · 3 m = 735.75 J

Answer Link

Otras preguntas

SOMEONE PLEASE HELP!!!!
PLEASE THIS IS THE LAST QUESTION I HAVE
Operations management is the area of management that is responsible fordesigning and managing the production of a good or service to do what?​
which of the at eight o'clock, which of is the angle between the hour and the minute hands
An item on sale cost 80% of the original price. If the original was$75.00 what is the sale price
Write a question tag for the following statements. 1. Let's study tomorrow, ? 2. Write an email, ? 3. Everybody clapped, ? 4. A little cream is added to the d
In a circular flow diagram, resource markets represent the elements of the economy that:A. purchase consume products.B. sell products to consumers.C. provide b
hello please help i’ll give brainliest
1. What season forced both sides to make camp?
How can both the pitcher and the glass contain the same volume of iced tea? ​