Nairan7011 Nairan7011
  • 01-05-2018
  • Physics
contestada

How many coulombs of charge are needed to produce 29.1 mol of solid zinc?

Respuesta :

jushmk
jushmk jushmk
  • 13-05-2018
The chemical equation in this case is given by:

Zn (2+) + 2e (-) ------> Zn

It can be noted that 1 mole of Zn is produced by 2 Faraday of electricity.
For 29.1 moles,
Total charge required = 2*29.1 = 58.2 F

But, 1F = 96500 C
Then,
Amount of charge required = 96500*58.2 = 5,616,300 C
Answer Link

Otras preguntas

This battle was significant because it opened up the Columbia and Tennessee Rivers to the Union Army. What battle was it? A.Battle of Franklin B.Battle of Ft. D
What led the United States to remain neutral on the Rwandan genocide? The Geneva Convention prevented international intervention during a civil war. A trade ag
lx+3l, if x>5 This has to be 20 characters long sooooooooooooooooo
What are 3 ways objects can be grouped based on how much light they let shine/pass through them.
Tradionally, people have relied on what in order to explain social problems
Twice a number increased by seven is equal to five. Which of the following represents the equation and solution for this statement? A.2 n + 7 = 5; n = -4.5 B
Write each number in standard form
h(j) = -j^2-6j+2 when h(3)
Describe the history of electricity, How was it discovered who discovered it and how did the electricity evolve?
Question 1 (5 points)What sign makes the problem true?-15 -16a <b >c =​