hippiebaby12p6nykb hippiebaby12p6nykb
  • 04-04-2018
  • Chemistry
contestada

A 80.0 mL volume of 0.25 M HBr is titrated with 0.50 M KOH. Calculate the pH after addition of 40.0 mL of KOH at 25 ∘C.

Respuesta :

ChemistryHelper2024
ChemistryHelper2024 ChemistryHelper2024
  • 13-04-2018
Number of moles of HBr = 80.0 mL x(1L / 1000 mL) x (0.25 mol / L) = 0.02 mol
Number of moles of KOH = 40.0 mL x (1 L / 1000 mL) x (0.5 mol / L) = 0.02 mol
At this point all the acid is completely neutralized by base so; at the equivalence point pH of solution equal 7 (salt of strong acid and strong base KBr) 
Answer Link

Otras preguntas

what type of reaction produces a metal from its metal oxide
What is NAFTA? What countries are involved?
What features of the Chinese form of government did the mongols adopt?
Which text exemplifies the anti-Victorianism prevalent in the early twentieth century? a) Eminent Victorians b) Jungle Books c) Philistine Victorians d) The
how do I figure out what 5550/1000
which of the following would not make a good insulator* rubber*plastic*wood*metal
I would like to know if 200 cm is greater or less than 3 m
What is the volume of a rectangular box that has base area of 75 square inches and a height of 20 inches
Why can't we change the subscripts in balancing chemical equations?
If (x − 2)^2=49, then x could be ?