tahjzionhogan8751 tahjzionhogan8751
  • 04-04-2018
  • Physics
contestada

It takes 160 kj of work to accelerate a car from 24.0 m/s to 27.5 m/s. what is the car's mass?

Respuesta :

kiaratatiana7p6mdlk
kiaratatiana7p6mdlk kiaratatiana7p6mdlk
  • 08-04-2018
Work-Energy :W = 1/2 m ( Vf^2 -Vo^2 )
Vo = 24.0 m/s Initial speed 
 Vf = 27.5 m/s  Final speed 

W = 1/2 m ( Vf^2 -Vo^2 )
160 kj = 1/ 2 m ( 27.5^2  -24.0 ^2)
160kj =  4680 x m
convert kilo joules to jeoules                     160000 j = 4689 xm
m = 160000 j/4689
m = 34.18 kg
Answer Link

Otras preguntas

is it possible for a distance versus-time graph to be a vertical line?
What are two different ways to describe and label the layers of the Earth?
What are two different ways to describe and label the layers of the Earth?
A child is standing across the street from his apartment . His mother is on their balcony . The angle of elevation between the child's eyes and his mothers eyes
What are two different ways to describe and label the layers of the Earth?
What is two thirds minus six thirds
A child is standing across the street from his apartment . His mother is on their balcony . The angle of elevation between the child's eyes and his mothers eyes
Does the depth of a pan affect how water freezes?
.is a pot holder a conductor or a insulator
Why is RNA necessary to act as messenger?