bjjkclarkox5oac bjjkclarkox5oac
  • 04-04-2018
  • Chemistry
contestada

The volume of a gas at 30◦C and 0.13 atm is 61 mL. What volume will the same gas sample occupy at standard conditions?

Respuesta :

katerinhernand katerinhernand
  • 04-04-2018
 n= PV/RT 
n= 0.44x0.025/0.082x297.5 
n=0.000450913 

22.4L/1 mole = y L/ 0.000450913 
y=0.0101043 L 

y = 10.1 mL
Answer Link

Otras preguntas

In the necklace how much money does Mathilda ask to buy a new dress
Generalize the pattern by finding the nth term. 6, 10, 14, 18, 22, ... options: A. 4n B. 4n + 2 C. 4n + 10 D. 6n + 4
please help me with this geometry question image attached
A. 90 B. 105 C. 225 D. 315
I could really use some help understanding this. Thanks! S=5 is the solution to which of the following equations?
what is the interquartile range of this data set 2, 5, 9, 11, 18, 30, 42, 48, 71, 73, 81
Who is responsible for the hiring, firing, discipline, and performance reviews in a kitchen? A. sous chef B. kitchen manager C. executive chef D. general ma
How many diagnols can fit in a 8 sided shape?
Who are Sancho's “neighbors?"people in the townthe Morningstarssome spiders​
2 Points What is one of the characteristics of a strong theme?