izabellaroman23
izabellaroman23 izabellaroman23
  • 02-04-2018
  • Biology
contestada

If the mass of a material is 95 grams and the volume of the material is 18 cm3, what would the density of the material be?
With units please

Respuesta :

Erudite1
Erudite1 Erudite1
  • 03-04-2018
The density of a substance refers to the relationship between the mass of the substance and its volume. Mathematically, density is written as: P = Mass / Volume.
Thus, for a substance that has a mass of 95 g and a volume of 18 cm3;
P = 95 / 18 = 5.27
Therefore, P = 5.3 g/cm3[gram per cubic centimeter].
Answer Link

Otras preguntas

Identify the central idea of Marielle Tsukamoto’s response to the question, “What is one thing you would like everyone to know about Japanese American internmen
How many combinations are there of the five letters j, k, l, m, and n using three letters at a time?
Why was prince henry nicknamed the navigator?
Which statement is true about Egyptian, Mesopotamian, and Roman relief sculpture? A. They were carved on flat surfaces like tomb and palace walls and columns.
vegetables such as broccoli and cabbage may inactivate
What value of x satisfies the equation x2 34=74?
Select Is a Function or Is not a Function to correctly classify each relation. Title Is a Function Is not a Function {(3, 7),(3, 6),(5, 4),(4, 7)} {(1, 5),(3, 5
Estimate the answer to 943.18 + 103.89 by first rounding each number to the nearest ten.
write an expression that can be used to multiply 6 x 198 mentally? please answer thanks!
Y-4=-3/4(x+8) in standard form