israelcadencep6ilc5 israelcadencep6ilc5
  • 01-04-2018
  • Physics
contestada

A cyclist averages 50 m/s. If the course is 80,000m long. How many seconds will it take to complete the course?

Respuesta :

16boulters 16boulters
  • 01-04-2018
80,000m ÷ 50m/s = 1600 seconds
Answer Link
Seren2002 Seren2002
  • 01-04-2018
Distance = speed x time
80,000 = 50 x t
T = 80,000/50
Time = 1600seconds
Answer Link

Otras preguntas

A total of 2 yards of fabric is used to make 5 identical pillows. How much fabric is used for each pillow? in a sentence
Sarah rolls 2 fair dice and adds the results from each. Work out the probability of getting a total less than 2.
please help it's about math
what is the value of f(5) in the function below f(x)=3x
∠1 and ∠2 are a linear pair. m∠1 = x - 29, and m∠2 = x + 61. Find the measure of each angle.
a persuasive essay using 3 pieces of research that argues the reasons why adults must complete the Census 2020. 1 paragraph ( WORTH 50 POINTS)
Please help! Jamal deposited $4,253 in a savings account earning 1% interest, compounded annually. To the nearest cent, how much will he have in 4 years? Use th
7(1 - y) = -3(y - 2)
Rhoda completed the right column of the table to help her find the sum of One-half and One-third.In which step did her first error occur? Step 1 Step 2 Step 3
the table shows the time 50 students spent on their homework.time (t) in minuets frequency 0 ≤ t < 30