ajkncknasdkfv4119 ajkncknasdkfv4119
  • 01-04-2018
  • Chemistry
contestada

What is the oh−concentration and ph in each solution? (a) 0.225 m koh, (b) 0.0015 m sr(oh)2?

Respuesta :

blahblahmali blahblahmali
  • 10-04-2018
Q1)
We have been given the OH⁻ concentration, therefore we first need to find the pOH value and then the pH value.
pOH = -log [OH⁻]
pOH = -log (0.225 M)
pOH =  0.65
pH + pOH = 14
pH = 14 - 0.65 = 13.35

Q2)
pOH = -log[OH⁻]
pOH = -log (0.0015 M)
pOH = 2.82
pH + pOH = 14
pH = 14 - 2.82 
pH = 11.18

Answer Link

Otras preguntas

What is 2.333333 in fraction form
whats Henry Hudson interesting facts?
Factor completely, the expression: 2x^3-2x^2-12x
Determine the half-life of potassium if in 3460 years a 200 g sample decayed into 25 g
What are good book to read from war times about family / adoption / giving up of children
what are the landforms of vermont
Locate the gerund and identify its use.Wrestling alligators seems both foolish and dangerous.
If you multiply a number by five and then subtract negative ten, the difference is negative thirty. What is the number?
Heating zinc sulfide in the air causes the formation of
Yolanda owns 4 rabbits. She expects the number of rabbits to double every year.a) after how many years will she have 64 rabbits?b) write and equation to model t