vandever
vandever vandever
  • 04-03-2018
  • Chemistry
contestada

What is the molar mass of the empirical formula for a compound with the formula C6H12Cl2O2

Respuesta :

michelleren14
michelleren14 michelleren14
  • 04-03-2018
In order to find the molar mass, you just need to add up the mass from the periodic table and add them up together
 carbon- 12.01 (6) = 72.06 g
hydrogen- 1.008 (12) = 12.096 g
chlorine- 35.45 (2) = 70.90 g
oxgyen- 16.00 (2) = 32.00 g

72.06 + 12.096 + 70.90 + 32.00 = 187.056 g/mol 
hope this helps! 
Answer Link

Otras preguntas

What is the most significant result of the ruling in marbury v. Madison?
How did caravaggio depart from renaissance traditions to create paintings that reflect the italian baroque style?
Important to long-term memory is _____. retrieval storage and retrieval neither storage nor retrieval storage
Scientists want to protect a beach from erosion. what can they do
Are dorothy hamill and mark hamill related
Melissa lives 5/6 of a mile from the bus stop. pete lives 2/3 of a mile from the bus stop. how much closer to the bus stop does pete live than melissa?
What is one way to find the total cost of a jacket for $55.80 with a sales tax of 2.7%
4x7=(4x3)+(4x4) is an example of what property?
Which country was a member of the Central Powers during World War One?
In the scientific method, the conclusion is based on the original beliefs of the scientist the results of the experiment but not the hypothesis the result