cypherfaerie cypherfaerie
  • 04-03-2018
  • Chemistry
contestada

If 31.8 grams of LiCl are dissolved in 225 grams of water, what is the concentration of the solution in percent by mass?

Respuesta :

Janay1012
Janay1012 Janay1012
  • 04-03-2018
  31.8/(31.8+225) *100 = 5.86% 


12 moles * 22.4 L/mole@STP= 26.9 L
Answer Link

Otras preguntas

Tasha believes that she can rewrite the diffrence 120 - 36 as a product of the GCF of the two numbers and another diffrence.Is she correct?
how come some girls don't get period cramps?
how do I round 3.047 to the nearest hundred and show the math
The ocular and objective lenses are found at the top and bottom of what part of a microscope?
Write equation in function form 2x+2y=8 and 6x-3y=12
kilo-  -  1,000deka-  -  10How much larger is a kilo- than a deka-?
What is square root of 126 + square root of 56 in standard form
how come some girls don't get period cramps?
what is a post hoc fallacy?
1/3(9x+27)-4=1/2(2x+54)