sofeyah8440 sofeyah8440
  • 04-03-2018
  • Chemistry
contestada

Find the number of moles of water that can be formed if you have 226 mol of hydrogen gas and 108 mol of oxygen gas.

Respuesta :

Dejanras
Dejanras Dejanras
  • 13-03-2018
Answer is: there are 216 moles od water.
Chemical reaction: 2H₂ + O₂ → 2H₂O.
n(H₂) = 226 mol.
n(O₂) = 108 mol; limiting reactant.
From chemical reaction: n(O₂) : n(H₂O) = 1 : 2.
n(H₂O) = 2 · n(O₂).
n(H₂O) = 2 · 108 mol.
n(H₂O) = 216 mol.
n - amount of substance.
Answer Link

Otras preguntas

determine if the rate 8 cups with 56 Forks in 4 cups with 28 Forks are equivalent
Simplify: (5−23+2−7)−(25+74−43+2)
you have 2 apples and 7 oranges. what is the ratio of apples to oranges
Find the area of a shaded region shown below, which was formed by cutting an isosceles trapezoid out of the top half of a rectangle. The width of the rectangle
What is the value of x? ? 21 21 Drawing not to scale 78 156 D787
10 Borrow 1 from the whole number part to rewrite 8 10/24
0 2 4 6 8 10 12 14 16 What is the interquartile range of plot A
When atoms become bonded with covalent bonds, the result is called a(n):A. ionic bond.B. ion.C. valence.D. molecule.SUBMIT
What is the ratio for the scale factor in this problem?Mark all correct answer.
A triangular prism has a base area of 12 square centimeters, and a height of 15 centimeters. What is the volume?180 cubic centimeters60 cubic centimeters360 cub