arianacool5012 arianacool5012
  • 03-03-2018
  • Chemistry
contestada

Gold has a molar (atomic) mass of 197 g/mol. consider a 2.47 g sample of pure gold vapor. (a) calculate the number of moles of gold present

Respuesta :

jcherry99
jcherry99 jcherry99
  • 03-03-2018
n = given mass/ molar mass.
n = number of moles
given mass = 2.47 g
molar mass = 197 g/mol

n = 2.47 / 197 
n = 0.01253 moles.
I'm sure you wanted to ask more than this. Just put some comments in. I can do the same.
Answer Link

Otras preguntas

An antonym shows how two words are similar true or false ?
What is introduction to medical professions class? Is it hard and have a lot of homework? Please explain in simple way
I have a Brainliest
Which of the following is a primary reason for the rapid growth of cancer? Cancer cells can migrate throughout the body. Cancer cells are disconnected from the
Completa las frases con la forma correcta del presente perfecto de los verbos en el recuadro. [asistir] [poner] [solicitar] [entrenar] [publicar] [traer] [escri
what did the bolsheviks change their name to after the russian revolution
Complete the following problem correctly and get brainliest! There is a patch of lily pads on a lake. "Every day, the patch doubles in size. If it takes 48 days
What i$ jazzy instrumental hip hop music called?
what is the length of AB if BC=8m and m
Which description best explains Watson and Crick's DNA model?