kioutas2p4ze5w kioutas2p4ze5w
  • 02-03-2018
  • Chemistry
contestada

Fe2O3(s)+3CO(g)⟶2Fe(s)+3CO2(g) How many moles of Fe2O3 are necessary to produce 1.648 mol of CO2?

Respuesta :

Willchemistry
Willchemistry Willchemistry
  • 02-03-2018
Hey there!:

Fe2O3(s) + 3 CO(g) = 2 Fe(s) + 3 CO2(g) 
      
↓                                              ↓
 
1 mole Fe2O3 -----------------------3 moles CO2
moles Fe2O3 ? -------------------- 1.648 moles CO2

moles Fe2O3  = 1.648 * 1 / 3

moles Fe2O3 = 1.648 / 3

=>  0.5493 moles of Fe2O3

hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

how do you graph 10x-3y=15
20 POINTS! A circle is cut out of a piece of plywood that is 10 in. square. The scrap is thrown away What is the area of the circle. How many square inches are
Describe the rock cycle and include its constructive and destructive process. please help
what was the colonist's first step in becoming an independent nation?
If Cuba had entered into a trade agreement with an Asian country in 1903 without US approval, which of the following agreements or amendments would that agreeme
Describe what happens to the graph of y=3x+4 when the slope is changed to 1/3
Which characteristic do ferns have that mosses do not?
which fraction is between 0 and 2/4
What is the mass in grams of 1.73 moles CaH2
Until modern times, most countries were ruled by _____.