jaxomono725 jaxomono725
  • 02-03-2018
  • Physics
contestada

What is a wavelength of sound wave moving at 340m/s with frequency of 256hz

Respuesta :

jcherry99
jcherry99 jcherry99
  • 02-03-2018
v = 340 m/s
f = 256 Hz
lambda (wavelength)

v = f*lambda
340 = 256 * lambda
340/256 = lambda
lambda = 1.328 m 
Answer Link

Otras preguntas

Which company has the highest charge per attendee?
Simplify: - 7 + 17 - 7A. 31B. - 17C. -3D. 17​
a compound has an empirical formula of C7H12O and a formula mass of 224g. what is the compound molecular formula​
factor completely 4n^2-28n+49
MULTIPLE CHOICE: Select the correct facts about Swaziland. Cash crops include corn, cotton, and rice. The people select a prime minister. Bills passed by the l
Based on the diagram below, at which point is the most oxygen being produced? Oxygen in Plants and Time of Day с Oxygen Production Rate B D Dawn Dusk Dawn A. Po
A physically distant narrator often uses _____________ point of view.
gio paid $30 to have 6 shirts cleaned at the dry cleaners. What is the constant of proportionality that relates the cost in dollars to clean shirts , y , to the
find cos b in the triangle A 5/12 b 12/13 c12/5 d 5/13
Manish does not drive a car change into affirmative​