xdirewlf4691 xdirewlf4691
  • 02-03-2018
  • Chemistry
contestada

Calculate the volume of 76.2 mole of propane gas,C3H8, if the molar volume is 55.0L/mol.

Respuesta :

Dejanras
Dejanras Dejanras
  • 11-03-2018
Answer is: the volume of propane gas is 4191 liters.
n(C₃H₈) = 76,2 mol.
Vm = 55,0 L/mol.
V(C₃H₈) = ?
V(C₃H₈) = n(C₃H₈) · Vm.
V(C₃H₈) = 76,2 mol · 55 L/mol.
V(C₃H₈) = 4191 L.
n(C₃H₈) - amount of substance of propane gas.
Answer Link

Otras preguntas

What does Euglena viridis have that helps it orient itself to light? A. sense of smell B. eye spot C. arms D. sonar
9(4x + 13) + 14x - 19 (Please help)
What 240 percent of 600
how do I solve -5 - (15y - 1) = 2 (7y - 16) - y
1. Why was the government of ancient Athens called a direct democracy?
What would most likely happen if a person increased the amount of saturated fat in his or her diet
What is 7 and 29/80 as a decimal?
Video-sharing sites such as youtube and vimeo provide a place to post short videos called clips, true or false?
Blank is a conscious appreciation for the arts.
is 25 to 16 proportional to 5 to 4