jonhuerta18 jonhuerta18
  • 01-03-2018
  • Chemistry
contestada

What the approximate mass of 24cm of silver, if the density is 10.5 g/cm

Respuesta :

crystalhn209
crystalhn209 crystalhn209
  • 01-03-2018
Use equation density = mass/volume
Known/Given

d= 10.5g/cm^3
v= 24.0 cm^3

Use that equation i just mentioned...
Solution
Rewrite the formula as the forumla for solving density into mass

Which is... mass = 10.5g/cm^3 × 24.0cm^3 = 252g

So thats the answer
252g

Hope i could help
Answer Link

Otras preguntas

this is in my homework paper 5300 divided by 10 to the second
give two reasons why it is important to wash your hands both before and after completing a lab.
How can you find the quotient of 95540 / 562?
A paragraph about physical description with justified opinions
how much more is 7/20 than 3/20
What might be an advantage of collecting evidence in a natural setting rather than in a lab?
what is 7 5/9 minus 3/ 2/15
What did J.J. Thomson discover about the atom that changed the atomic model previously used?
during a _____ change a system absorbs energy from its surroundings
Twelve friends came to Guy’s birthday party. He received seven gifts and a total of $95 in cash for his birthday. He buys an airplane model kit for $9, and he w