betsylee4545 betsylee4545
  • 01-03-2018
  • Chemistry
contestada

If the empirical formula for a compound is ch2o, and the molar mass is 120.1 g/mol, the molecular formula for the compound is

Respuesta :

heyhi1234 heyhi1234
  • 10-03-2018
I think the molecular formula would be CHO. 


Good luck and don't forget to rate or mark Brainliest :)
Answer Link
garciapaiton
garciapaiton garciapaiton
  • 22-05-2020

Answer: Ik this is super late but for anyone looking for the real answer its this

Answer is C4H8O4

Explanation:

CH2O 12.0g+2(1.0g)+16.0g=30.0g

120.1/30.0=4

CH2O x 4 = C4H8O4

Answer Link

Otras preguntas

Find sec x if tan^2x=1/2
Which of the following is false about the function y=-4 x 3^x? a. the function decreases c. if the value of x increases by 3, the value of y will triple. b. the
Plz help me out ASAP
What is the nearest degree
Un jugador de golf lanza una pelota desde el suelo con un ángulo de 60º con respecto al horizonte y con una velocidad de 60 m/s. Calcula la velocidad de la pelo
From which point of view is this story being told? A. third person B. The point of view shifts from first person to third. C. The point of view shifts from mird
how did the 19th amendment expand voting rights
How did Hans & Sophie feel about Adolf Hilter when he first came to power?​
z is jointly proportional to x^2 and y^2. If z=379 when x=7 and y=5, find z when x=6 and y=4
How are the details of the dead important to the development of the passage’s central theme