rextongross3071 rextongross3071
  • 01-03-2018
  • Chemistry
contestada

What mass of ammonia, NH3, is necessary to react with 2.1x10^24 molecules of oxygen in the following reaction?
4NH3(g)+7O2(g)+4NO2(g)

Respuesta :

Dejanras
Dejanras Dejanras
  • 10-03-2018
Answer is: mass of ammonia is 34 grams.
Chemical reaction: 4NH₃ + 7O₂ → 4NO₂ + 6H₂O.
N(O₂) = 2,1·10²⁴.
n(O₂) = N(O₂) ÷ Na.
n(O₂) = 2,1·10²⁴ ÷ 6·10²³ 1/mol.
n(O₂) = 3,5 mol.
From chemical reaction: n(O₂) : n(NH₃) = 7 : 4.
n(NH₃) = 2 mol.
m(NH₃) = n(NH₃) · M(NH₃).
m(NH₃) = 2 mol · 17 g/mol.
m(NH₃) = 34 g.

Answer Link

Otras preguntas

What part of the silk route would you want to travel on?
PLEASE GIVE ME TO ME THE CORRECT ANSWER !!!
Please answer number 1 for me
Meg wants to preview all images in a folder so that she can quickly find the image she wants. Which view will help her do this?
how many japanese americans lived in the contigious united states in 1910
A state representative works to repeal an unfair law. What type of conflict is this? A. Character vs. Society B. Character vs. Self C. Character vs. Characte
Explain how a bar model can be used to show a subtraction problem
1.) The governor has the judicial power to ______________________ certain prisoners. 2.)The governor has the judicial power to ______________________ certain pr
Find the length of the missing leg of a right triangle given a leg of length 15 and a hypotenuse of length 17. Leave your answer in simplest radical form.
how to find the y- intercept of y=3^x+9x-14