LydiaGrace8898 LydiaGrace8898
  • 01-03-2018
  • Physics
contestada

how many miles will be completed by a runner with a constant speed of 5 mph in 30 minutes?

Respuesta :

apologiabiology
apologiabiology apologiabiology
  • 01-03-2018
distance=speed times time
speed=5mph=5 [tex]\frac{mi}{hr}[/tex]
time=30mins=30/60hr=1/2hr

so
distance=speed times time
[tex]distance=(5\frac{mi}{hr})(\frac{1}{2}hr)[/tex]
[tex]distance=\frac{5mi \space\ hr}{2hr}[/tex]
[tex]distance=2.5mi[/tex]

he will run 2.5 miles in 30 mins at the speed of 5mph
Answer Link

Otras preguntas

Sort the body openings that are and are not vulnerable to hiv transmission
What prevents prostate cancer answers?
The Answer To all Of The.
Complete the steps to factor the polynomial by grouping.P(x) = x3 + 5x2 – x – 5
I need help please ...
When a body is buried directly in the soil, both toxic chemical products of decomposition and nutrient-rich decomposition fluids seep out of the body into the s
Which statement best captures Zimbardo’s point of view regarding the Abu Ghraib prison abuses?
Yo ____________________ que es fantástico. a. dice c. digo b. decimos d. dicen
Explain how to find 3/4 of 20 using a model. Include a drawing
Calculate the following figures: 47. m = ______ cm 8.17 x 105 m = ________ km 329 g = ________kg 8.50 km = ________ m 0.32 L = ________ mL 0.000371 km = _