gramiabat0l8ucil gramiabat0l8ucil
  • 02-01-2016
  • Physics
contestada

What is the wavelength of a 256-hertz sound
wave in air at STP?
(1) 1.17 × 10^6 m (3) 0.773 m
(2) 1.29 m (4) 8.53 × 10^–7 m

Respuesta :

TaylorBayley
TaylorBayley TaylorBayley
  • 02-01-2016
Sound at air in STP travels at 343 m/s.

We also know the formula v=f lambda where v is the velocity, f is the frequency and lambda is the wavelength.

Substituting in values to this, we get:

343 = 256 * lambda
lambda = 343/256
=1.34 3sf

Aaand upon doing this, I realise your textbook wants you to assume the speed of sound to be 330m/s, right then, well changing the value to 330, we get 1.29m

Answer Link

Otras preguntas

Lucy's final exam has true/false questions, worth 2 points each, and multiple choice questions, worth 3 points each. Let x be the number of true/false questi
Provide a full definition of the word poverty
A regular trial jury at the state level is called a:
What is the midpoint of the line segment whose endpoint are (-8,12) and (-13,-2)
A regular trial jury at the state level is called a:
The remains of what appear to be the oldest stone temples have been discovered in ____.
The area of a rectangle is 72 cm². The length of the rectangle is 6 cm longer than the width. What is the width of the rectangle? 2 cm 6 cm 8 cm 10 cm
Find an equation of a linear function given h(1)=6 and h(4)=-3
A substance needed to convert an inactive form of an enzyme to an active form is called what
The process in which soil bacteria convert nitrates into nitrogen gas