jacksonckj4699 jacksonckj4699
  • 04-02-2018
  • Chemistry
contestada

What is the theoretical yield of so3 produced by the quantities described in part a? express your answer numerically in grams?

Respuesta :

jamuuj jamuuj
  • 18-02-2018
Sulfur reacts with oxygen to yield SO3 as shown in the equation below;
 2S(g)+ 3O2(g) = 2SO3(g)
From part A 7.49 g of S were used.
The atomic mass of sulfur is 32.06 g/mol
Hence, the number of moles of sulfur used
 7.49 / 32.06 = 0.2336 moles
The mole ratio of S : SO3 is 1:1
Thus the mass of SO3 will be ( 1 mol of SO3= 80.06 g)
0.2336 moles × 80.06 = 18.7 g
Answer Link

Otras preguntas

how were north american colonies all similar in the 1700s?
how were north american colonies all similar in the 1700s?
you have a standard deck of 52 cards. you pick one card and then, with out putting the first card back, you pick a second card. what is the probability that bot
you have a standard deck of 52 cards. you pick one card and then, with out putting the first card back, you pick a second card. what is the probability that bot
what's another word for over thinking?
What are the functions of receptors in our body? Think of a situation where receptors do not work properly. What problems are likely to arise?
How do you?...Multiply out and simplify 10(2x-1)-20x?
What is the amplitude of y=1/2 sin2x
Why is sodium sulphate hemihydrate called as "Plaster of Paris"?
what is a high structure part of a church which has 5 letters