jessicabgirl jessicabgirl
  • 04-02-2018
  • Chemistry
contestada

how manu moles of N in 0.173g of N2O

Respuesta :

annastasia
annastasia annastasia
  • 04-02-2018
N2O = 28 + 16 = 44g

number of moles

= given mass/molar mass

= 0.173/44

= 0.0039318
Answer Link

Otras preguntas

What are the TWO ways energy/effort can be expressed
plzzzzzzzz help me fast Use the drop-down menus to select the best answers. is the term for any physical substance. is the smallest unit of any element. is t
5p ² + top + 100=25,
write a paragraph comparing yourselves and orphans​
You came across a newspaper article and various news reports showingvarious images of how nature is healing itself during this period, when humans are under the
(g + 4) - 3g = 1 + g
What is an example of consonance from The Canterbury tales ?
Let f(x) = x2 − 3x − 7. Find f(−3).
What is the value of 2x^2+5y-8 when x=2 and y=4
According the law of Inertia _____.