15SophieN 15SophieN
  • 03-02-2018
  • Physics
contestada

How long does it take my mum to walk 5 metres if she is travelling at a speed of 1 km/h

Respuesta :

annastasia
annastasia annastasia
  • 03-02-2018
1 km/hr = 1000/3600 m/s = 5/18 m/s

time taken = 5 x 18/5 sec = 18 sec
Answer Link

Otras preguntas

Joe spends $1.75 every time he buys a snack with his lunch. He has $16.25 to spend. Write an inequality showing how many times (x) that Joe can buy a snack wi
what is the popular vote??? in detail
Thinkers who ponder questions about life are called?
Many scientist are looking at alternative energy sources to replace fossil fuels. This can best be explained by which statement.
Convert the mixed number 31/4 to a percent
A line described by the equation -4x + Y = 2 is graphed on a coordinate plane. Which equation describes the graph of a line passing through the point (-1, 3) an
Evaluate the logarithm in e^2 (Picture provided)
Sharita does special type jobs forscientists. She charges Sy for the firspages and $3 for each additional pagescientific typing Sonia, a biologist, p$100 to hav
Once the payment is received, the contact between the sell and buyer is complete. True or False.
!!!!!~~ i could use some help (its multiple choice and i put more points i put 18)~~!!!!! what are the first three terms of the sequence a1=1 and an=4(an-1)^3