mikejudson0610p3jd5f mikejudson0610p3jd5f
  • 02-02-2018
  • Physics
contestada

a 1000kg car is accelerating down the road at a rate of 2 m/s/s. If it is experienceing a 5000N thrust force, how large is the drag force it is experiencing?

Respuesta :

laelaeti laelaeti
  • 02-02-2018
m=1000kg
a=2 m/s²
Thrust force= 5000N

a =F/m
2m/s² =(5000N-Drag force)/1000kg
1000×2 =5000-Drag force
2000b =5000-Drag force
Drag force= 5000-2000
Drag force= 3000N
Answer Link

Otras preguntas

a car falls off a ledge and drops to the ground in 0.5 sec. Let g=10m/s2 . what is its speed on striking the ground
Which exponential function has an initial value of 2? O f(x)=2(3x) O f(x)=3(2) x -2 f(x) 118 1
“Bow, wow, wow said the dog at the door” is this sentence personifaction?
9 in 7 in Surface Area = 12 in 11 in 19 in
pqr is an isosceles triangle in which pq=pr m and n are points on pq and pr
answer all pleaseee
-6+4x= -9 solve the following equation
Silver, gold, platinum, are ferrous metals. TRUE OR FALSE
Solve these 2 equations 1. -3 (4x-10) 2. 3(2+q)-15
The recipe makes 12 miffins. You need 36.