gsidney3176 gsidney3176
  • 01-02-2018
  • Chemistry
contestada

What is the mass, in grams, of 1.58 mol of water, h2o?

Respuesta :

Dejanras
Dejanras Dejanras
  • 10-02-2018
Answer is: mass of 1,58 mol of water is 28,44 grams.
n(H₂O) = 1,58 mol.
M(H₂O) = 2 · 2 g/mol + 16 g/mol.
M(H₂O) = 18 g/mol.
m(H₂O) = n(H₂O) · M(H₂O).
m(H₂O) = 1,58 mol · 18 g/mol.
m(H₂O) = 28,44 g.
n - amount of substance.
M - molar mass.
Answer Link

Otras preguntas

How is family important in forming public opinion? a. The children will do exactly as the parents. c. The children receive a basis from parents to create their
What was the main crop grown for profit in texas?
How many total atoms are there in the following molecule? KClO3 9 5 3
Please help me understand this! Thanks a bunch if you help!
3/6x + 9 = 8 what does x equal
What was the main reason for the popularity of The Canterbury Tales in medieval England?
Elena y Juanita _________ al cine.
Which of the following statements is FALSE? A) A news anchor’s clothing immediately sets the tone for a nightly news broadcast. B) Aggressive titling and anima
What is9.0298392*38392.93939
List 3 ways and author shows us what a character is like: (Help pls?)