brianna9718 brianna9718
  • 03-12-2015
  • Chemistry
contestada

calculate the mass in grams of 2.56x10 -3 mol of iron.

Respuesta :

c5h11no2
c5h11no2 c5h11no2
  • 03-12-2015
Fe (iron) = 55.8 grams Fe = 1 mole Fe

2.56 • 10^-3 moles Fe / 1 • 55.8 grams Fe / 1 mole Fe = 1.43 grams Fe

(The moles cancel out)

Basically you're just multiplying the molar mass of Fe (iron) by the moles of 2.56 • 10^-3 Fe (iron), to find how many grams are in it. 

2.56 • 10^-3 moles Fe = 1.43 grams Fe
Answer Link

Otras preguntas

58 out of 120 as a percent
The Enlightenment influenced which of the following 19th century art movements?
HELP ASAPPPP please help me
A catcher “gives” with the ball when hecatches a 0.206 kg baseball moving at 18 m/s.If he moves his glove a distance of 4.14 cm,what is the average force acting
convert into fraction 24.34​
What is the value of x in the triangle at the right?
9. What Pope gave a speech encouraging the First Crusade?
select all of the equations that represent a nonlinear function A. y= 3x(square)+9x+6 B. y=3x-10 c. y=2x+9x d. y=x(3x+10) e.y=x/3+10
How were the lives of wealthy women different from those of other women in Arab society? A. Wealthy women had limited freedom. B. Wealthy women cared for the ho
How can we protect our forests?