awsomegurl awsomegurl
  • 04-01-2018
  • Physics
contestada

How long will it take for a body accelerating by 2m/s2 to gain a velocity of 10m/s, starting from rest?

Respuesta :

samuraijack
samuraijack samuraijack
  • 05-01-2018
Given: Acceleration a = 2 m/s²;   Initial Velocity Vi = 0

           Final Velocity Vf = 10 m/s

Required: Time t = ?

Formula: a = Vf - Vi/t

t = Vf - Vi/a

t = 10 m/s - 0 m/s/2 m/s²

t = 5 s


Answer Link

Otras preguntas

Can you please help me out
They form a wide band called the Asteroid what
Which points would be considered outliers? Check all that apply. (3, 9) (4, 4) (6, 5) (7, 1) (8, 7) (11, 2) none
Why can't Hughie marry Laura? Cite evidence from the text to support your answer.
Mikel is determining if the two triangles below could be similar based on their side lengths. Triangle R S T. Side R S is 3 centimeters, side S T is 6 centimete
Consider the following system of equations: Syy-29-5x How many solutions does the system have?
Triangle abc is similar to triangle FGH solve for p plebs.
A page from the Borgia Codex of the Aztec view of the world. Figures sit in each of the four corners of the page. What is located in each corner of the page abo
What is the volume of the prism 5yd 12yd and 3yd
I need help finding the volume