alenardbms860 alenardbms860
  • 04-01-2018
  • Chemistry
contestada

A 7.50-g sample of iron is heated in oxygen to form an iron oxide. if 10.71 g of the oxide is formed, what is its empirical formula

Respuesta :

Dejanras
Dejanras Dejanras
  • 13-01-2018
Answer is: empirical formula is Fe₂O₃.
m(Fe) = 7,50 g.
m(iron oxide) = 10,71 g.
n(Fe) = m(Fe) ÷ M(Fe).
n(Fe) = 7,50 g ÷ 55,85 g/mol = 0,134 mol.
m(O) = m(iron oxide) - m(Fe).
m(O) = 10,71 g - 7,50 g = 3,21 g.
n(O) = 3,21 g ÷ 16 g/mol = 0,20 mol.
n(Fe) : n(O) = 0,134 mol : 0,2 mol = 2 : 3.
Answer Link

Otras preguntas

During the first week of the year, Angelina's dad give her $10 and says that he will give her $10 more each week for the rest of the year. At the end of the yea
What role do you think mobile devices have played in shaping the world?
The best moment to answer the phone is a. never—let the voice mail answer. B. after the fourth ring. C. on the first ring. D. on the second ring
Find missing exponent (b^2 = b^-6
what economic effect did World War 1 have on wheat farmers?
who discovered the gulf stream
Can you help me understand force=mass x accleration
Looking at the same nonmetal group on the periodic table, how does the reactivity of an element in period 2 compare to the reactivity of an element in period 4?
What extreme radical leader enacted the Reign of Terror? Maximilien Robespierre Georges Danton Anna Maria Tussaud Louis XVI
In 1775, the population of the colonies included about _______ African slaves