Melymarrupe6704 Melymarrupe6704
  • 04-01-2018
  • Chemistry
contestada

Calculate the amount of heat transferred when 2.60 g of c2h2(g) is consumed in this reaction at constant pressure

Respuesta :

Dejanras
Dejanras Dejanras
  • 13-01-2018
Answer is: 125,55 kJ.
Chemical reaction: 2C₂H₂(g) + 5O₂(g) → 4CO₂(g) + 2H₂O(g) ΔH = -2511 kJ.
ΔH = -2511 ÷ 2 = -1255,5 kJ for 1 mol.
m(C₂H₂) = 2,60 g.
n(C₂H₂) = m(C₂H₂) ÷ M(C₂H₂).
n(C₂H₂) = 2,60 g ÷ 26 g/mol = 0,1 mol.
Q = ΔH · n.
Q = 1255,5kJ · 0,1 mol = 125,55 kJ.
Answer Link

Otras preguntas

Which statement is true?(30 Points) Plants perform cellular respiration and photosynthesis, but animals only perform cellular respiration. Animals only perform
describe about earth warm farming in 3 paragraph?? ​
PLEASE HELP ME PRESS THE PHOTO ABOVE
Iris decided to start running. She has been alternating running and walking along a three-mile route for about two months. She can see that she is getting bette
If a car is 13.5 feet long and there are 3 feet between each car, how many cars can be on a mile section of the highway?
Which statement about representational, abstract, and nonrepresentational artworks is true? Abstract artworks have lines, shapes, textures, and colors that look
4(12-3)/12 what’s the sum?
Write each rate as a fraction in lowest terms 30 feet in 5 seconds
help with this math question plz
U = {1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8} A = {1,3,5} B = {1,4,6} AUB =