Kingross4728 Kingross4728
  • 04-01-2018
  • Chemistry
contestada

400 ml of a gas (@stp) has a mass of 0.792 g. what is the molecular mass of this gas

Respuesta :

Dejanras
Dejanras Dejanras
  • 13-01-2018
Answer is: molar mass is 44 g/mol.
m(gas) = 0,792g.
V(gas) = 400 ml = 400 cm³ = 0,4 dm³.
n(gas) = m(gas) ÷ M(gas) 
n(gas) = V(gas) ÷ Vm.
Vm - molar volume, on STP Vm = 22,4 dm³/mol.
n(gas) = 0,4 dm³ ÷ 22,4 dm³/mol = 0,018 mol.
M(gas) = m ÷ n = 0,792 g ÷ 0,018 mol
M(gas) = 44 g/mol.

Answer Link

Otras preguntas

Find the annual interest rate. Round your answer to the nearest hundredth of a percent. I=$160.67, P=$2000, t=8 monthsI=$160.67, P=$2000, t=8 months
The product of 2 numbers is 1704. If one of the numbers is 426, find the other number..
Could someone PlZZZ help me???
Why did rice become a chinese staple food during the tang dynasty? a.foods other than rice were available only to tang emperors. b.confucian philosophy mandat
Why are reflex actions adapted to happen without integration by the brain?
What enables the country to grow the crops that it does
Need help with circle measurements in Geometry.
Find the measure of angle JCA if J is the incenter of the triangle ABC
What ways of life did Pacific indigenous peoples practice
Who did jesus refer to as the rock on which the christian church would be built? a. pontius pilate. b. paul. c. peter. d. constantine.