eqemilychi2160 eqemilychi2160
  • 04-01-2018
  • Physics
contestada

A force of 4.97 n acts on a(n) 4.9 kg object for 20.6 s. what is the object's change in momentum? answer in units of n · s.

Respuesta :

jennyli013
jennyli013 jennyli013
  • 09-01-2018
change in momentum = Force* time
p=4.97N*(20.6s)
p= 102.4 Ns
Answer Link

Otras preguntas

Giving brainliest and max rating.
Help bestiess 7x=5x÷67​
what if I committed suici
Before the Franks arrive at the annex, why are the Van Dans so worried about them? a. The Franks are late. b. They hear a rumor that the Franks have been arre
Which sentence from Heart of a Samurai uses the most strong and precise words to help the reader imagine the setting? Darkness was falling and the boat rushed s
help with my math please
please answer the question​
An annual pass to an amusement park costs $87.95 per person. If the park makes $52,770 from these sale of passes, which equation can you use to find the total n
<( ̄︶ ̄)> (・∀・) help (・∀・) <( ̄︶ ̄)>
Giving f(x)=8x -15, find x when f(x)=9