sfplayasf
sfplayasf sfplayasf
  • 04-01-2018
  • Physics
contestada

How much heat is absorbed by a 71g iron skillet when its temperature rises from 11oC to 29oC?

Respuesta :

Erudite1
Erudite1 Erudite1
  • 04-01-2018
The right formula to use for this calculation is the heat capacity formula, 
Heat absorbed, Q = MCT, Where 
M = Mass of the substance = 71
C = Specific heat capacity for iron = 0.450 J/gc
T = Change in temperature = 29 - 11 = 18
Q = 71 * 0.450 *18 = 575.10
The amount of heat absorbed by the iron skillet is 575 J.
Answer Link

Otras preguntas

the sum of three consecutive integers is 267. What is the largest integer?
Why are maps important in today’s society? Explain at least two reasons.
Solve the equation -4 = 5 -x.
Evaluate 2 – 10+ 8- (-2).
How do citizens have power in a republic, or representative democracy?
que ejemplos de machismo se pueden ver en la obra el conde lucanor
What number line correctly shows one way to find 2-6 ?
Lipids, like those in butter, can be broken down into the simple substance that make them up called? A.starches B.amino acids C. Carbohydrates D.fatty acids
Outline the principles of hazard and risk management regarding risk analysis in communityservices work environments.WHAT THIS MEANSGive me the framework of prin
What is the value of 3x2+y3 when x=2 and y=−2?