ayeeitsvalerie ayeeitsvalerie
  • 03-01-2018
  • Chemistry
contestada

What is the density of a block of salt having a mass of 8.0g and a volume of 25cm cubed

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-01-2018
Density = mass / volume = 8 /25 = 0.32 g / cm^3
Answer Link

Otras preguntas

Carl wants to buy a television that costs $500, including taxes. To pay for the Television, he will use a payment plan that requires him to make a down payment
What category of microorganism would a diatom fall into?
People aged 18 and under should have a nightly curfew at 10 p.m. because they need more sleep than adults and the majority of violent crimes against youth occur
Choose the option that correctly completes the statement. A triangle must have _____ one acute angle. at most at least
a test is worth 90 points and contains 25 questions. multiple-choice questions are worth 3 points each and word problems are worth 4 points. How many of each ty
What is the value for X?
What is the slope of a line perpendicular to the line y=3/4x+1
What is the volume of the pyramid to the nearest whole unit? A. 1,134 yd^3 B. 567 yd^3 C. 378 yd^3 D. 284 yd^3
Can someone please teach me how to solve equations by using substitution?My math teacher doesn't explain anything well at all and it causes me to fail every tim
How do you find x/2 + x/2 = 8/12