Niyah5735 Niyah5735
  • 03-01-2018
  • Chemistry
contestada

What is the volume of 46.5 g of silver if the density is 10.5 g/ml?

Respuesta :

Willchemistry
Willchemistry Willchemistry
  • 05-01-2018
hey there:

mass = 46.5 g

density = 10.5 g/mL

Volume = ?

Therefore:

D = m / V

10.5 = 46.5 / V

V = 46.5 / 10.5

V = 4.428 mL

hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

Why did Ivan III restore the Kremlin in Moscow? A. to provide work for thousands of unemployed Russian peasants B. to show other nations a symbol of Russ
During a sale 36 similar handbags are sold for a total of $1,620. Before the sale, the same number of handbags were sold at $49 each. What is the difference bet
ATP is composed of a nitrogenous base, a sugar, and
Identify the complete adjective clause. The tree that withstands winter winds is strengthened.
An interaction between two organisms in which one usually benefits is known as
Which career field is an applied science? geology biotechnology physics chemistry
how is nitrogen from the atmosphere, the aiotic part of the ecosystem, converted into the biotic part of the ecosystem n organisms
why do the mediterranean sea and the red sea have more salt than the baltic sea
What was the first manned mission to reach Mars?
is a simple random sample (sometimes, always or never) valid?