RoboticNaruto4693 RoboticNaruto4693
  • 03-01-2018
  • Physics
contestada

How much work is done when a hoist lifts a 290-kg rock to a height of 7 m?

Respuesta :

samuraijack
samuraijack samuraijack
  • 03-01-2018
Given: Mass m = 290 Kg;  Height  h = 7 m

Required: Work = ?

Formula: Work = Force x distance  but, Force F = mg

W= fd

W = mgh

W= (290 Kg)(9.8 m/s²)(7 m)

W = 19,894 Kg.m²/s²

W = 19,894  J




  
Answer Link

Otras preguntas

Which of these reflects a democratic principle? Once appointed, a Roman senator could stay in office for life. Patricians had certain rights that plebeians d
Which of the following is most likely to be the best conductor of electricity? oxygen chlorine aluminum chromium
An equation whose variables are polar coordinates is called a ____________
how to find resistance
Which elements of drama do actors use directly to improve their performance on stage?
What is 1/8 as a whole number?
Choose the sentence that is written incorrectly.       A. Los amigos son guapos. B. La muchacha es alta. C. El hermana es rico. D. Las amigas son altas.
How do greenhouse gases affect earth's environment?
A shopkeeper marks his goods at 40% above cost (the price he pays for the goods) and then offers a 25% discount. If a jacket costs the shopkeeper $200, at what
1. What is the equation of the line passing through the points (-2, 2) and (3, -1)? A. y= -5/3x + 4/3 B. y= x - 4 C. y= -3/5x + 4/5 D. y= -3x + 82. What is the